Ana Sayfa Bloglar Tarih: 7/7/2021 2:07:00
Gayrimenkul Değerleme Raporu Nedir?

Gayrimenkul Değerleme Raporu Nedir?

Gayrimenkul Değerleme Raporu Nedir?


Gayrimenkul değerleme raporu; bir taşınmazın herhangi bir zaman dilimi içerisindeki değerinin tespiti için değerleme uzmanlarının belirli yöntemler kullanmasıyla sunmuş oldukları analiz raporlara verilen isimdir.

Gayrimenkul değerleme raporu; bir taşınmazın ayrıntılı tapu, taşınmazın yeri, imar durumu vb. birçok maddenin değerlendirilerek gayrimenkulün değerinin belirlenmesi için hazırlanır.


Gayrimenkul Değerleme Raporu Nasıl Hazırlanır?


Değerleme uzmanları tarafından hazırlanan Gayrimenkul Değerleme Raporu nasıl hazırlanır? Değerleme raporunun hazırlanma süreci nasıl işliyor gibi birçok soruyla karşılaşıyoruz. Değerleme raporunun hazırlanma sürecindeki ilk aşaması: yasal kurum incelemesi sürecidir.

Taşınmaza ait imar belgesi, tapu kayıt belgesi gibi ilgili belgeler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı olan tapu müdürlükleri ile belediyelerin ilgini bölümlerinde toplanır. Sürecin ikinci aşamasında ise resmi kurumların incelemesi sonucu elde edilen bilgiler değerleme uzmanlarına aktarılır. Gayrimenkul Değerleme Uzmanları, taşınmaza yerinde bir keşif yapar. Uzmanın yapmış olduğu yerinde keşifte, taşınmazın bulunduğu bölgedeki benzer taşınmazlarla karşılaştırmalar yapılarak değeri incelenir. Bu keşiften elde ettiği bilgilerle resmi kurumlardan gelen bilgileri karşılaştırır ve bölgeye özel analiz gerçekleştirir.


Gayrimenkul Değerleme Uzmanları Kimdir?


Gayrimenkul değerleme uzmanları, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ‘nın güncel bilgileriyle yapılan bir sınav sonucu Değerleme Uzmanlığı Lisansı’na sahip olan kişilerdir.


Gayrimenkul Değerleme Raporu Neden Önemlidir?


Gayrimenkul değerleme uzmanının hazırlamış olduğu analiz raporda yer alan değer, taşınmazın o güne ait değeridir. Gayrimenkul yatırımı yapmayı düşünenlerin dikkat etmesi gereken en önemli etmenlerin başında doğru değer üzerinden işlem yapmaktdır.

Bilinmesi gereken diğer noktalardan birisi de Gayrimenkul değerleme raporu sadece değer belirleme raporu değildir. Taşınmazın değeri, sunulan analiz raporun sadece bir bölümünü oluşturmaktadır. Mevcut gayrimenkula ait imar durumu, proje vb. bölümler yer alır ve yasal kurum incelemesi sonucu gayrimenkulda herhangi bir yıkım kararı olup olmadığı, yapının doğruluğu bu bölümde incelenir.

Tüm bunların ışığında gayrimenkul değerleme raporu çok büyük bir önem taşımaktadır.

Gayrimenkul Değerleme Raporu Geçerlilik Süresi Nedir?

 

Merak edilen diğer konulardan bir diğeri de gayrimenkul değerleme raporunun geçerlilik süresinin ne olduğudur. Burada şunu söyleyebiliriz ki gayrimenkule ait değerler zaman içerisinde değişiklik gösterebileceğinden dolayı bu değer çok değişken olabilir. Ayrıca gayrimenkul değerleme raporunun süresiyle alakalı herhangi bir yasal düzenleme bulunmamaktadır.

Şunu söyleyebilirizki: Taşınmazın yasal durumu ve mevcut fiziki durumuyla alakalı bir değişiklik yoksa eğer gayrimenkul değerleme raporunun 6 ayla 12 ay arasında geçerliliğini koruyabileceğini söyleyebiliriz.

 

Gayrimenkul Değerleme Raporu

 

Gayrimenkul değerleme şirketi mi arıyorsunuz? Alanında başarılı lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanlarımız tarafından verilen gayrimenkul değerleme analiz raporu veya diğer bir deyişle ekspertiz analiz raporu hizmetimizden yararlanmak ister misiniz?

Gayrimenkule olan talebin her geçen gün arttığını görmekteyiz. Siz de hemen bize ulaşarak hızlı ve güvenilir bir şekilde ekspertiz analiz raporu hizmetimizden yararlanın! Projelerin risk analizini sizler için yapıyoruz.

Siz de hemen konut, ev ve fabrika gibi gayrimenkuller hakkında ekspertiz hizmeti alın ve fiyatından ve yasal durumundan emin olun!