Ana Sayfa Bloglar Tarih: 7/26/2021 2:25:0
Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Kimdir?

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Kimdir?

Gayrimenkul değerleme uzmanı; taşınmazların (bina, konut, arsa, araz vb.) değer tespitinin yapılmasından, taşınmazın satışına kadar sorumludur. Mevcut gayrimenkulün ipotek ve kredi işlemleriyle de ilgilenen gayrimenkul değerleme uzmanı, gayrimenkul değerleme şirketleri tarafından istihdam edilmektedir.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Ne İş Yapar?
Gayrimenkul değerleme uzmanları, gayrimenkul değerleme raporunun hazırlanma sürecinde;
1. Gayrimenkul sektörünün trendlerini takip eder ve gerekli verileri toplayarak analiz eder.
2. Ekonomi piyasanın koşullarını güncel olarak takip ederek analiz eder.
3. Değerleme raporlarını detaylandırabilmek için taşınmazları fotoğraflar.
4. Taşınmazın çevresinde yer alan işletmelerin gayrimenkul üzerindeki etkisini araştırır.
5. Taşınmazın resmi kurumlardaki projelerinin, imar durumunun incelemesini yapar.
6. Gayrimenkulün değer tahminlerinin gizlilik esasına uygun olarak arşivlenmesini sağlar.

Nasıl Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Olur?
Gayrimenkul değerleme uzmanı olmak için üniversitelerin ilgili bölümlerinden (İnşaat Mühendisliği, Mimarlık, Şehir Bölge Planlama) mezun olmak gerekmektedir. SPK Lisanslı Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olmak için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından düzenlenen Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı sınavında başarılı olunması gerekmektedir. Başarılı olunması halinde SPK tarafından lisans almaya hak kazanılmaktadır. Tüm bunların yanında sektörel anlamda en az 3 yıl deneyim şartı aranmaktadır.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Olmak İçin Gerekli Özellikler
Gayrimenkul Değerleme Uzmanı veya diğer bir adıyla Emlak Değerleme Uzmanı olmak için gerekli özellikler: Gayrimenkul alanına dair tüm tekniklere ve esaslara hakim olmak,  Ekip çalışmasına yatkın olmak, Etkili ve ikna kabiliyeti yüksek iletişim becerisine sahip olmak, İş planlama ve takibi becerisine sahip olmak.

Sorumlu Değerleme Uzmanı Nedir?
Gayrimenkul Değerleme alanında en az 5 yıl tecrübesi olan, değerleme uzmanı olmak için yukarıda belirtmiş olduğumuz şartların tamamını taşıyan ve şirket adına değerleme raporlarını kendi sorumluluğuyla imzalamaya yetkisi olan kişiye denir.

Konut Değerleme Uzmanı Nedir?
Sermaye Piyasası Mevzuatının gerektiği hallerde konut değerlemesi yapan; değerleme şirketi tarafından istihdam edilen veya istihdam edilmeden sözleşme imzalamak suretiyle çalışan kurulun lisanslamayla ilişkin düzenlemelerine göre minimum 2 yıllık üniversite mezunu ve gayrimenkul değerlemesi alanında minimum 1 yıl tecrübesi olan, konut değerleme uzmanlığı lisansı almış kişilere denir.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Yardımcısı Nedir?
Yukarıda bahsetmiş olduğumuz ilgili bölümlerden 4 yıllık üniversite mezunu ve Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı lisansı olan, gayrimenkul değerleme uzmanının sahip olduğu tecrübeye sahip olmayan kişilere denir.