Ana Sayfa Bloglar Tarih: 8/26/2021 10:36:
Gayrimenkul Proje Danışmanlığı Neleri Kapsar?

Gayrimenkul Proje Danışmanlığı Neleri Kapsar?

Gayrimenkul Proje Danışmanlığı Süreçleri Nedir?
Gayrimenkul proje danışmanlığı süreçleri, bir mülkün hem yatırımcısı, hem geliştiricisi hem de kullanıcısı için pek çok yönden en önemli süreçler olarak bilinir. Gayrimenkulün teknik açıdan, sosyal açıdan, ekonomik açıdan, finansal açıdan ve hukuki açıdan ne durumda olduğunun belirlenmesi ve daha detaylı analizlerin yapılması verilen bu danışmanlıklar kapsamındadır.
Bir gayrimenkule ait projelendirme süreci öncelikle bu projenin geliştirilmesi, fikir olarak ortaya konması, analiz edilmesi, uygulamasının tamamlanması ve uygulamadan sonra geliştirilmeye devam edilecek faktörlerin bir araya getirilmesi şeklinde çoklu bir yapıya sahiptir. Yapılacak proje danışmanlığında proje değerleme çalışmaları kapsamında konuyla ilgili mevzuatlara hakim, uygulama esaslarını bilen kurumlar ve danışmanlar yer almaktadır.
Gayrimenkul proje değerleme yapılırken hem yatırımcı hem de geliştirici için önemli olan birtakım durumlar söz konusudur. Çünkü bazı etmenlerin önemine göre yatırımcılar bu projelerde yer almak isteyip istemediklerine karar vermektedirler. Buna göre gayrimenkulle ilgili fizibilite analizlerinin yapılması, yapılacak olan yatırımın yatırımcıyla geri dönüşünün ne kadar sürede olacağı, kâr olarak nasıl bir getiri sağlayacağı, projenin hedef kitlenin taleplerine ne kadar uygun olup olmadığı, projenin ne kadar verimli olacağı ya da planlanan projenin ne derece yapılabilir olduğunu gösteren çözümlemeler söz konusu edilmektedir.
Gayrimenkul yönetimi ve proje danışmanlığı işinde, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı danışmanlığına başvurulmasının, yatırımcı ve karar vericilerin karar süreçlerinde işini oldukça kolaylaştırdığı bilinmektedir.